Újszülött

 

Legfontosabb intézendőK:

 

  1. Gyermekorvos értesítése
  2. Receptek kiváltása
  3. Anyakönyvi kivonatért elmenni (ha nem postázzák)
  4. Amikor megérkezett a TAJ kártya:
    1.  kártya számát elküldeni a gyermekorvosnak és a védőnőnek (nagyjából 2 hét, mire megérkezik)
    2. időpontot kérni orthopediára (alapból a Heim Pál Kórház, beutalót 1 hónapos státuszon kérni a gyermekorvostól!)
    3. D vitamint felíratni a gyermekorvossal!
  5. Családi pótlékot, adóvisszaigénylést, anya járandósságait igényelni (egyszeri anyasági támogatás, CSED-TGYÁS-GYED-GYES)
  6. Személyi igazolvány intézése (3-4 hónapos korban kb.)
  7. Lakcímkártya intézése (ha a kórház nem intézi)

 

 

Szoptatás

Egyénileg átbeszéljük. Ha még esetleg maradt kérdésed: https://www.lll.hu/

 

Szemápolás

Ha a babának elkezd váladékozni a szeme, felforralt-lehűtött vízzel kell törölgetni. Steril, szegett szélű gézlappal töröljük kívülről befelé. Kamillateát semmiképpen ne használjunk, mert szárít és allergizál! Ha nem kezd el gyógyulni 3-4 napon belül, akkor gyermekorvosnak mutassuk meg!

 

https://semmelweis.hu/szemeszet/media-elemek/videok/

 

Köldökápolás

A baba köldökét többféleképpen is kezelhetjük: Elég lehet az is, ha csak szárazon tartjuk és csak akkor kezeljük, ha víz vagy valamilyen fertőzőforrás érte. Ha nem szeretnénk alkoholt használni, de valamivel kitörölnénk, az lehet pl az Octanisept vagy akár a Primo Med. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy gennyes, büdös, váladékozik, vérzik vagy akár a köldök körül piros gyűrű kezd kialakulni, akkor kezdjük el minden pelenkázásnál alkohollal tisztítani!

Víz ne érje, míg a csonk le nem esik! Miután leesett és még váladékozik, akkor/olyankor kezeljük le Octanisepttel vagy alkohollal!

 

D vitamin

A baba életének 15. napjától naponta 2 csepp D vitamint kell kapnia. Élete végéig. Nem tartunk szünetet nyáron sem! Kiskanállal vagy közvetlenül a baba szájába cseppentsük (ilyenkor kissé megemeljük a baba fejét, nehogy a torkára menjen!). Ne tegyük tápszerbe! Gyermekorvos fel tudja írni receptre.

 

K vitamin

Ennek adagolása is gyermekorvos függő. Általában: 1 hetesen, 2 hetesen és utána havonta, míg csak szopik a baba. Ampullás kiszerelés. Közvetlenül lehet adni a baba szájába. Evés előtt javaslom beadni.

 

Orthopedia

Minden babát elküldünk orthopediai csípőszűrésre a baba 6 hetes kora körül. Gyermekorvos mondja meg, hogy hol kell a vizsgálatot elvégeztetnetek és ő ad rá beutalót is.

 

Hasi-koponya UH vizsgálat

Ez a vizsgálat nem kötelező. 6-8 hetes korban javasoljuk az elvégeztetését. Gyermekorvos tud adni rá beutalót.

 

 

Fürdetés

Ha eleinte úgy érzed az első pár napban, hogy még nem tudod őt biztosan fogni, félsz, hogy kiesik a kezedből, akkor inkább ne fürdesd! Elég, ha este a pelenkázón egy meleg vizes szivaccsal, pelenkával áttörlöd és amikor már biztos leszel magadban, fürdethetsz.

Az esti fürdetésnek főleg a szokáskialakítás miatt van jelentősége. Fürdetéshez a fürdető helyiségben ideális a 27ºC. A kádban elég, ha annyi víz van, ami a háton fekvő baba füle alá ér. Tehetsz a babád alá egy törölközőt vagy textilpelenkát (esetleg erre a célra gyártott szivacsot is). Így, ha le kell tenned a babát a kádban, akkor sem történik baj. Fürdetéshez az általunk receptre felírt gyógyszertári fürdetőt javasolt használni Elég, ha egy mogyorónyit teszel a vízbe. Ha nem szeretnéd ezt használni, akkor sem javaslom a Johnson, Nivea termékeket – kérdezz!

 

Szobahőmérséklet

NEM kell a baba miatt jobban fűteni, mint egyébként. Ami nektek jó, a babának is jó. Ha úgy látod, hogy fázik (márványos a bőre) vagy melege van (izzad a tarkója), akkor aszerint öltöztesd fel! A kéz, láb hidegsége nem arra utal, hogy a baba fázik. Főleg az újszülötteknél figyelhetjük meg, hogy bár a szobában meleg van és jól fölöltöztettük, mégis hideg a keze. Ez részben a perifériás keringés éretlensége miatt lehet. Másrészt mivel a baba feje testarányait tekintve nagy, a fejbőre a legnagyobb hőleadó felület. Ezért ilyenkor akár a szobában is adjunk rá egy vékony kis sapkát!

 

 

Levegőztetés

2 hetes korig nem visszük ki a babát a levegőre (Ez legfőképpen a téli időszakra vonatkozik. Ha kellemes meleg idő van kint, akkor nem kell megvárni a 2 hetet). 2 hetes kortól 1-2 napig szellőztetünk a babaszobában és kiállunk a felöltöztetett babával az ablakba. Utána 3-4. napon már 10-20 percre kimehetünk a szabad levegőre. -5 fok alatt nem visszük ki az utcára az 1 évesnél fiatalabb gyermeket (ha nem muszáj)! Kellemes meleg nem kell betartani a 2 hetes kort. Kánikulában pedig arra figyeljünk, hogy lehetőség szerint reggel 10 előtt és délután 17 óra után menjünk ki a babával.

 

Lázmérés

Popsiban mérünk lázat. Fél fokot levonunk belőle. 38 foktól beszélünk lázról.

Az első 2 hónapban, ha belázasodik egy baba azonnal konzultálj gyermekorvossal!

 

Popsikrém

Egy babának, akinek szép bőre van nem szükséges minden pelenkázásnál krémezgetni. Elég, ha éjszakára bekened. A hámosító krémeket (Sudocrem, Neogranormon, Bepanten) csak akkor javaslom használni, amikor akutan éppen probléma van, mivel az ilyen krémektől a kisajkak hajlamosak összenőni (Synechia) vagy a kuki bőre letapadni.

 

Csuklás

A kisbabák nagyon sokat, és hosszan képesek csuklani. Ez a szülők számára  ijesztő lehet, mert felnőttként átélni hosszabb csuklási rohamot bizony nem kellemes. A kisbabákat azonban nem szokta zavarni. Sőt, sok kismama beszámol arról, hogy sokat csuklott a magzat a pocakjában. Általában az ilyen kisbabák kint is sokat csuklanak. A csuklást különböző dolgok válthatják ki, de leggyakrabban evés után jelentkezik a rekeszizom ritmikus összehúzódása.

Ilyenkor visszateheted szopizni, adhatsz neki forralt-lehűtött vizet. (Ezektől sem feltétlen fog elmúlni.) Ha őt nem zavarja, téged ne zavarjon! El fog múlni magától.

 

Tüsszögés

A jelenség hátterében az áll, hogy a kisbabáknak nincs még orrszőrzetük, így minden apró porszem irritálhatja a nyálkahártyájukat, és  a tüsszentéssel egyben tisztul is az orrjárat. 

További aggodalomra adhat okot, ha a tüsszentéssel váladék is jön a kisbaba  orrából. Abban az esetben, ha ez a váladék átlátszó, vagy fehér színű, nem kell megijedni, valószínűleg attól van, hogy bukott a baba. A kisbabák garat-és gége rendszere kissé eltér a felnőttekétől,  ami  a szopizást segíti elő. 

Bukás esetén előfordul, hogy nem csak a  baba száján, hanem az orrán is visszajön az ennivaló. Ez a jelenség állhat a szörtyögés hátterében is, ami szintén ijesztő lehet, mert náthásnak tűnhet a kisbaba.

 

Bukás

Fontos különbséget tennünk a hányás és a bukás között. Hányás esetén nagy erővel, sugárban  távozik a kisbaba száján át a táplálék. Többszöri, nagy mennyiségű hányás esetén, különösen ha egyéb tünetekkel  (pl. láz) is jár orvoshoz kell fordulni.

A bukás nagyon gyakori jelenség a kisbabáknál, ilyenkor főleg evés után a baba száján kifolyik egy kis táplálék. A mennyisége és gyakorisága változó lehet. Ha a baba a bukás mellett is szépen gyarapszik, általában nem igényel orvosi beavatkozást.  

A bukás oka lehet, hogy a baba túleszi magát, mohón eszik, ezáltal sok levegőt nyel. Főleg fiúknál fordul elő a gyomorszáj éretlenségéből adódó bukás. Fontos - különösen mohón evő babáknál - a büfiztetés, és annak helyes kivitelezése.

Többnyire a szilárd táplálék bevezetésével csökken a bukások száma, de az is sokat segít, amikor a baba már többet mozog: kúszik, mászik, feláll. Vannak azonban olyan csecsemők is akiknél a bukás akár 1 éves korukig is eltarthat.

Ha a babád nem fejlődik megfelelően és/vagy láthatóan zavarja a bukás többféleképpen is tudunk neki segíteni:

Gastrotuss: főleg a baba komfortérzetén javít, a bukást nem feltétlenül szűnteti meg. „Csökkenti a reflux betegséghez kapcsolódó tüneteket, pl.: hányás, köhögés, gyomorégés, nyelőcsőgyulladás, hangképzési zavar, rinofaringitisz, illetve javasolt minden olyan esetben is, amikor a tünetek fő vagy másodlagos okozója a refluxátum. Szájon át alkalmazandó.”

Nutriton: sűrítő. Anyatejet babáknál vagy vízbe keverve vagy egy minimális mennyiségű lefejt anyatejbe keverve előetetést végzünk. Tápszeres babáknál a tápszerbe keverjük.

AR tápszer: tápszeres babáknak.

Bukós babáknál szoktuk még ajánlani a lejtős fektetést, amikor a baba feje magasabban van, mint a lába. Elegendő a kiságy egyik végét megemelni kissé.

 

 

Széklet csecsemőkorban

Anyatejes babánál az is normális, ha napi 8 és az is, ha 8 naponta 1 széklet van. Ha a baba nem szenved, nem kemény a hasa, nincs más tünet, akkor a székletek számával nem foglalkozunk.

 

 

 

 

 

Védőnői státuszvizsgálatok

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 79. §, a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető, betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatásokról és a szűrővizsgálatok igazolásáról szóló 51/1997. (XII.18.) NM rendelet 4. § és 4/A. § valamint a területi védőnői ellátásról szóló 49/2004. (V.21.) NM rendelet 3. § előírásai alapján az életkorhoz kötött szűrővizsgálatok közül a védőnői szűrővizsgálatok 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 15, 18 hónapos valamint 2, 2,5, 3, 4, 5, 6, 7 éves korban esedékesek.

 

 

Oltások

 

Első oltását gyermekünk már a kórházban megkapta (BCG – tbc ellen). Ennek helye (bal váll) bepirosodhat, begyulladhat, pattanás-szerűvé alakulhat, ami kifakad(hat akár többször is).

 

Kötelező oltások:

Diphteria (torokgyík), pertussis (szamárköhögés), tetanus, poliovírus (gyermekbénulás), pneumococcus. 2,3,4,18 hónaposan, 6 évesen.

Prevenar (penumococcus) 2,4,12 hónaposan.

Morbilli (kanyaró), mumpsz, rubeola. 15 hónaposan.

Bárányhimló: 13,16 hónaposan.

 

Nem kötelező oltások, melyeket rendszeresen adunk a Révész utcai rendelőben:

 

Csecsemőkortól adhatóak:

  • Meningococcus-C
  • Meningococcus-B
  • Rotavírus (Oltóanyagtól függően az oltássorozatot 24-32 hetes korig be kell fejezni és többet nem adható a gyermek élete során. Ezért fontos, hogy mihamarabb döntsetek arról, kéritek-e!)

 

1 éves kor után adhatóak:

  • Kullanencephalitis

 

A Rotavírus elleni oltásra a XIII. kerületi lakcímkártyával rendelkezők 70%-os támogatást tudnak igényelni.

 

https://doravedono.webnode.hu/vedooltasok/

 

Fektetés

Abba, hogy a babát hogyan fektessük nem tudok okos lenni. J Hason azért nem szeretjük, mert (állítólag) a korai csecsemőhalál gyakoribb a hason fekvő babáknál. Az oldalt fektetést azért nem szeretjük, mert a csípőnek nem jó. A háton fektetést azért nem szeretjük, mert ha bukik a baba félrenyelheti, ill. a fejforma deformálódásához vezethet.

Én személy szerint a hason fekvést preferálom. Ha bukik a baba ki tud folyni. Hason fekve fejlődnek legjobban a hát-hasizmok.

De természetesen én hiába mondok bármit, ha a baba Úgy szeret feküdni, akkor Úgy szeret feküdni.

 

Icterus, újszülöttkori sárgaság

A legtöbb újszülöttnél a harmadik, negyedik napon enyhe sárgaság figyelhető meg. A sárgaságra jellemző, hogy a megjelenést követően fokozódik, majd lassan, körülbelül 2 hét alatt elmúlik. 

A sárgaság oka a bilirubin (sárga festékanyag) elszaporodása a baba szervezetében. A bilirubin a vörösvértestek piros festékanyagának, a hemoglobinnak a lebomlási terméke. Az újszülött baba éretlen mája azonban nem tudja ezt a viszonylag nagyobb mennyiségű bilirubint feldolgozni. A bilirubin pedig a bőrben lerakódik, és sárgás bőrszínt okoz. A folyamat az újszülött babáknál körülbelül két hét alatt lezajlik, majd beáll a normál működés és a megfelelő hemoglobinérték a szervezetben. A baba megszületését követően vérvétel segítségével követik figyelemmel a hemoglobinszintet a szervezetében, így időben tudnak megfelelő kezelést alkalmazni. Az újszülöttkori sárgaság az esetek többségében nem igényel kezelést, magától szépen rendeződik. Minden esetben fontos a gyakori szoptatás, táplálás, hiszen a széklettel, vizelettel együtt nagy mennyiségű festékanyag távozik a baba szervezetéből.

A magas bilirubin érték hatására az újszülött baba nagyon aluszékonnyá válhat. Amennyiben a baba kékfény kezelést is kap, akkor ez az aluszékonyság fokozottabb lehet. Az álmosságnak köszönhetően az újszülött kisbaba alig akar szopizni, pár korty után ismét újra elalszik. Nehezen lehet ébreszteni. Azoknál a babáknál, akiknél kialakul a sárgaság, különösen fontos, hogy elegendő anyatejhez jussanak. A legfontosabb, hogy a babát minél gyakrabban (2-3 óránként) fel kell ébreszteni és mellre kell tenni nappal és éjszaka is, amíg a sárgaság el nem múlik.

 

 

Mérleg

Az első egy hónapra javaslom, hogy legyen mérlegetek! (Nem kell venni – kölcsönözni elég.) Nem a szoptatások mennyiségét szeretném mérni, hanem azt, hogy fejlődik-e a babátok. Ehhez 2-3 naponta kellene őt megmérni meztelenül.

Azoktól, akiknek nincs mérlegük kérni szoktam, hogy 2 hetesen jöjjenek be a tanácsadóba és mérjük meg a babát, hogy lássuk, jól fejlődik-e.

Amennyiben azt látjuk, hogy a baba nagyon sokat sír, sokszor nyugtalan, „állandóan a cicin szeretne lenni”, akkor javaslom a szoptatásonkénti mérlegelést, annak kiderítésére, hogy ezen panaszoknak mi lehet az oka (hasfájás, túlevés, kevés anyatej, stb.)

Igény kiszámítása 6 hónapos korig:

baba súlya kg x 150ml/g = 24 órás szükséglet. Ezt elosztjuk a szopizások számával, ami az alkalmankénti szükségletet jelzi. pl. 3560 grammos baba 3,56x150=534g/24ó szopizik 8szor:66,75 az alkalmankénti igény (kb).

 

Hasfájás

https://doravedono.webnode.hu/csecsemok-hasfajasa/

 

Önkormányzat által nyújtott juttatások újszülött korban

 

https://www.budapest13.hu/ugy/eletkezdesi-tamogatas/

 

Önkormányzat által nyújtott támogatás nem kötelező oltásokra

 

https://www.budapest13.hu/palyazat/telepulesi-tamogatas-palyazat-vedooltas-koltsegeinek-tamogasara/

 

 

Császármetszés, probiotikum

Császármetszéssel született babáknak javaslom probiotikum adását. Az egyik legjobb a BioGaia. Egy 7-10 napos kúra elegendő. Hasfájás megjelenése esetén akár 3 hónapig is adható (önmagában nem biztos, hogy elég a hasfájás ellen, de kiegészítésnek hasznos).

 

Gyermekorvosi ügyelet

https://doravedono.webnode.hu/gyermekorvosi-ugyelet/

 

Fertőtlenítés

Amit a baba szájába adunk azt mindenképpen fertőtlenítjük nagyjából 6 hónapos korig (ekkor már úgyis a földön fog kúszni-mászni).

 

Forralt víz

1 éves korig szükség esetén csak forralt-lehűtött vizet adhatunk a babának.

 

Anya

 

Anyatejserkentő szerek

Anyatejserkentőt nem KELL szedni. Ha úgy érzed, hogy kevés, akkor szedhetsz. Egy jól szopizó babánál az anyatej mennyisége a kereslet-kínálat elvén alapul.

 

Hasi seb

Varratszedés után, ha a sebeid keloidosan gyógyulnak érdemes kenni a heget a Contractubex géllel.

 

Vérzés

Kb a 6. hét végéig lehet számítani vérzésre. Előfordulhat, hogy elmúlik majd pár nap múlva visszajön. Az is normális, ha egy hétig egyáltalán nincs, majd újra megjelenik. Gyakori, hogy csak a szoptatásokkor van vérzés a szoptatás méhösszehúzó hatása miatt. Tampont használni TILOS!

 

Vitaminok

Javaslom a szoptatási időszakban várandósvitamin szedését.