Mi a normális bélműködés?
Az élet első hetében az újszülött napi három-négyszer ürít puha, pépes székletet, az anyatejjel táplált csecsemők többször, mint a tápszerrel tápláltak.
Az első három hónapban a székletek száma átlagosan napi három, és ezek konzisztenciája általában puha. Az anyatejes csecsemőknél gyakori, hogy minden étkezés után kakilnak, de az is normális, ha hetente akár csak egyszer van puha, kenőcsös székletük. A szoptatás alatt ritka a székrekedés, inkább arról van szó, hogy az anyatej kevés salakanyagot tartalmaz, szinten egészében felszívódik, ezért ritka a székelés. Mindaddig, amíg a kicsi közérzete szemmel láthatólag jó, nincs ok aggodalomra, és nem kell beavatkozni sem.
Tápszerrel való táplálás esetén a székletek száma valamivel kevesebb, napi 2-3. A székletek konzisztenciája a változó, ez a tápszertől függ, a tehéntej vagy szója alapúak esetén gyakoribb a kissé keményebb széklet.
A vegyes táplálás bevezetése után napi 1-2-szeri székletürítés a szokásos, de a kétnaponta egyszeri is normális.
Székrekedésről akkor beszélünk:
- ha 3-4, vagy több napja nem volt széklete kisbabánknak (Természetesen - fentiekre visszautalva, ha anyatejes és jó a közérzete, akkor ez nem vonatkozik rá)
- szintén székrekedésről beszélhetünk, amikor van széklete ugyan, de az nagy erőlködést követően ürül, állaga száraz, kemény. Ilyenkor a végbélnyílás berepedezhet, ami fájdalmat okoz a következő székelésnél. Ilyenkor előfordulhat, hogy a baba ezt a fájdalmat megelőzve visszatartja a székelést, rosszabbodik ezzel a helyzet, és későbbiekben étvágytalansághoz is vezet.
- Székletürítés alkalmával kisbabánk viselkedése megváltozik. Ha jön a székelési inger kivörösödik az erőlködéstől, lábacskáit összeszorítja, összehúzza, a hasához kapja, sír, teste megfeszül.
Csecsemő székrekedés okai lehetnek:
- áttérés a tápszeres táplálásra
A csecsemő emésztőrendszere az első pár hónapban az anyatej emésztésére van felkészülve. Ha tápszeres pótlás szükséges, előfordulhat, hogy az emésztőrendszerét megterheli az új összetételű táplálék, de csak addig, amíg a szervezet meg nem tanulja az emésztését.
- új ételek bevezetése a baba étrendjébe, hozzátáplálás.
Kiemelt figyelmet kell fordítani az alma, a banán, a burgonya, sárgarépa hozzáadásakor. Ezek az ételek ugyanis megfoghatják a pici hasát.
- alacsony folyadék és rostfogyasztás
Érdemes megjegyezni itt, hogy a folyadékbevitel ugyan nem a székletet lazítja, viszont egyéb okból nagyon fontos. A folyadék a belekben szívódik fel, és a felesleg vizelet formájában ürül.
- genetikai hajlam
Mit tegyünk a 4 hónaposnál fiatalabb csecsemők székrekedése esetén?
Tornáztatás, masszírozás (az óra járásával megegyező irányban).
Laevolac szirup: Laevolac-laktulóz hashajtó hatású laktulózt tartalmaz, amely a béltartalom víztartalmát növeli, ezáltal a székletet lágyabbá teszi és megkönnyíti a székletürítést. Nem szívódik fel a szervezetbe. Előfordulhat, hogy a hatás csak 2-3 nap múlva jelentkezik, mivel a laktulóz csak a vastagbélben bomlik le.
Glycerines kúp, LaxaClean: Síkosítja a végbelet és ez által elősegíti a székletürítést, serkenti a bélmozgást. A hatásmechanizmust a magas glicerinkoncentrációjú oldat biztosítja. Rektálisan alkalmazva, a magas glicerinkoncentrációjú oldat ozmotikus, higroszkópos hatásánál fogva vizet von el a környező szövetekből, ez által növelve és hígítva a béltartalmat. A végbél falának kitágulása miatt fellépő székelési inger elősegíti az alsó bélszakasz erőlködés nélküli kiürülését.
Szélcső (lásd lentebb).
Krónikus, folyamatosan fennálló székrekedés esetén néhány kanál baracklé bevezetése (ezt beszéld meg védőnőddel, gyermekorvosoddal).
Mit tegyünk a 4 hónaposnál idősebb csecsemők vagy kisgyerekek székrekedése esetén?
- gyümölcslevek (alma, körte, szilva)
- kompótok
- 4-8 hónapos csecsemőnek elosztva napi 0,5-1 dl gyümölcslevet kaphatnak (Kizárólag székrekedés esetén javaslom! Alap esetben vízzel kínálunk egy csecsemőt.)
- Szilárd ételeket is fogyasztó kisgyerekeknél növelni lehet a több rostot tartalmazó összetevőket:
- zöldségek (pl. bab, borsó, brokkoli, spenót, sütőtök)
- gyümölcsök (szilva, őszibarack, sárgabarack, körte, meggy) mennyiségét.
- gabonafélék (főleg a teljes kiőrlésűek),
- tehéntejmentes diétát érdemes kipróbálni (nem elég, ha laktózmentes, TEJMENTES legyen)
- aszalt gyümölcsök (szilva) vagy a savanyú káposzta leve
- néhány kanál kamillatea „éhgyomorra”
- segíthet az elégséges folyadékbevitel (A fokozott folyadékfogyasztás nem nagyon segít – bár más okból fontos – mert a folyadék a bélből felszívódik, és a felesleg vizelet formájában távozik, nem annyira a székletet puhítja.)
Szélcső használata
- Vedd a kezedbe a csövet, majd a keskenyebb végét mártsd bele babaolajba vagy oszlass el rajta kisebb mennyiségű popsikrémet. Így sokkal kíméletesebb lesz a baba számára a művelet, nem okoz fájdalmat, miközben használod. Fektesd a kisbabád a hátára és emeld aprócska lábait a feje irányába. Ezt követően próbáld meg óvatosan kissé forgatva becsúsztatni a csövet a baba végbélnyílásába, pontosan úgy, mintha a lázát mérnéd meg.
- Nagyon fontos, hogy csak 2-3 cm mélyen helyezd be a szélcsövet a nyílásba, és semmi esetre se told feljebb, mert a baba vastagbele megsérülhet!
- A szélcsövet próbáld meg kicsit forgatni, néhány másodperc elteltével a gázok ürülni kezdenek. A cső apró mozgatásával a székletürítési inger is kiváltható, így szorulásra hajlamos baba esetében a széklet könnyebben távozhat.
- A legtöbb kisbaba a szélcső használata során nagy ellenállást mutat. Mindenképpen próbáld elterelni a figyelmét, énekelj neki, vagy adj a kezébe egy színes játékot, amivel lefoglalhatja magát. A gázok és széklet távozása után a baba azonnal megkönnyebbül. Óvatosan távolítsd el a csövet. A művelet ne tartson tovább 1-2 percnél.
- A szélcső használata nem korlátozott és nem kell megijedni tőle. Azonban arra érdemes figyelni, hogy csak akkor segítsünk a babának vele, ha az valóban indokolt, a túl gyakori beavatkozás indokolatlan. Amikor az emésztőrendszere kellően megerősödik, a széklet és gázok ürítése megoldódik. Ez általában 4-6 hónapos korra elmúlik.
- Vannak olyan esetek, amikor a fokozott gázképződés hátterében egyéb betegségek állnak. Ilyenkor nem használ a szélcső, mindenképpen orvosi segítség, megfelelő kezelés válik szükségessé.
Szélcső tisztítása
A szélcsövet minden használat után kellőképpen meg kell tisztítani! A szélcső tisztítása nagyon egyszerű. Tartsd folyó meleg víz alá, mosd el alaposan folyékony szappannal, esetleg használhatsz antibakterális kézmosószeres átmosást is. Szükség esetén 1-2 percig ki is főzheted.
https://www.doktorpalanta.hu/betegsegleirasok/szekrekedes/
https://sangita-babamasszazs.hu/csecsemo-szekrekedes-kezelese-ellenszere/