A gyógynövények számos áldásos hatással bírnak, talán nincs is olyan betegség, amelyen önmagukban, illetve súlyosabb esetben a hagyományos orvoslást kiegészítve ne segítenének. Mindazonáltal akadnak olyanok is, amelyek fogyasztása terhesség alatt nem ajánlott, mivel káros hatással lehetnek a babára vagy a mamára, esetleg mindkettőjükre. Bár a vetélésnek, illetve az ismétlődő vetélésnek, valamint a koraszülésnek többnyire nem ezek az okai, jobb a békesség. Tudd meg, mit érdemes kiiktatnod!
A gyógynövényeknek elsősorban a várandósságra való felkészülés időszakában vehetjük hasznát – ilyenkor nemcsak a leendő anyának, de az apának is tanácsos a természetes gyógymódokkal megtisztítania, erősítenie a szervezetét. A terhesség és a szoptatás alatt azonban már jóval kevesebb gyógynövénykészítményt használhatunk kockázatmentesen. Ilyen például a csipkebogyó, ami kiugróan magas C-vitamin-tartalma miatt kifejezetten ajánlott és teakánt nagyszerű frissítő is, vagy a citromfű, a bodza vagy az édeskömény. A citromfű nyugtalanság, alvászavarok és szorongás ellen nyújt veszélytelen segítséget, ezen kívül vírusölő hatása is van, amit még jobban kihasználhatunk, ha meghűléskor bodzával keverjük. A gyömbér a terhesség elején jelentkező émelygést és rossz közérzetet tompítja, ha egy kiskanálnyit lereszelünk és leforrázzuk fél liter vízzel. Pár perc után szűrjük le, és mézzel ízesítve fogyaszthatjuk a nap folyamán folyamatosan. Az édesköményt pedig a puffadás ellen használhatjuk. A szülés előtt segíti a méh izomtónusának megfelelő alakulását a málnalevél tea.
Kifejezetten ellenjavallt az alábbi növények alkalmazása, mert ezek alhasi vérbőséget okoznak, így növelik a vetélés kockázatát: boróka, fehér üröm, szenna, kutyabenge, fodros mályva. Fejlődési rendellenességet okozhat a magzatnál a csalán, a gyermekláncfű, a diólevél, a menta, és a nyers fűszernövények nagy mennyiségben. A menstruációs ciklust befolyásoló, ezért a felkészülés időszakában hasznos gyógynövények közül kerülendő a terhesség alatt a kamilla, a palástfű, a komló, a szója, a jamszgyökér, a barátcserje, a poloskavész, a szezámmag és a pásztortáska.
Ezeken kívül a terhesség és szoptatás szempontjából még számos másik hasznos és ártalmas gyógynövényt is ismernek a szakértők, úgyhogy érdemes a témában hozzáértő embernél is részletesebben tájékozódni. A szülés és a szoptatási időszak végével lassanként újrakezdhetők a különféle gyógynövényes kúrák például a szervezet megtisztítása érdekében, de mielőtt ebbe belevágnánk, újra csak ajánlott szakértő fitoterapeuta tanácsát kikérni.
BORÓKA: abortív hatású
FEKETE NADÁLYTŐ: a benne lévő alkaloidok károsítják a baba máját
KÖRÖMVIRÁG: méhösszehúzódásokat okozhat, a terhesség alatt végig kerülendő
GINZENG: hipoglikémiás állapotot idézhet elő
PEMETEFŰ: terhességben vetélést okozhat
ZÖLD TEA: antioxidánsban gazdag, de csak alacsony vérnyomás mellett szabad használni, mert hipertóniát okozhat
MÁLNALEVÉL TEA: vajúdás könnyítésére, a 36. héttől napi 2 csésze fogyasztása ajánlott
HÁRSFATEA: a terhesség során gyakran előforduló álmatlanság ellen, lefekvés előtt ajánlott fogyasztani
KOMLÓ TEA: csökkenti a terhességgel összefüggő reggeli hányingert
BORSMENTA ÉS FODORMENTA TEA: hányinger ellen, segíti az emésztést, magas ásványi anyag és vitamin tartalmuk van
CSALÁNTEA: enyhíti a terhesség során kialakuló vashiányt (de rendszeresen nem fogyasztható, csak 1-1 alkalommal, mert vízhajtó hatása van)
CSIPKEBOGYÓ TEA: magas C-vitamin tartalma miatt növeli az immunrendszer ellenálló képességét
forrás:
https://www.nlcafe.hu/baba/20150204/kavek-gyogyteak-es-mas-szerek-a-terhesseg-alatt/
https://www.csaladinet.hu/hirek/terhesseg/varandos_eletmod/17546/gyogynovenyek_es_a_varandossag
https://www.femina.hu/gyerek/gyogynoveny_veteles_koraszules
https://www.kismamablog.hu/terhesseg/gyogyteak-varandosoknak