A fogcsírák mozgolódása már 2 hónapos kortól jelentkezhet. Ezzel együtt beindul a nyáltermelődés is.
Ilyenkor a babád több figyelmet igényel, nappal bágyadtabb, nyűgösebb lehet. Amikor egyre több inger éri a babát nappal, a fogzást is könnyebben viselheti, mert a látnivalók, játék, nappal a fájdalomról könnyebben elterelheti a figyelmét. Éjszaka azonban ébredhet gyakrabban és lehet nyugtalan az alvása. A fogacskák többnyire nem folyamatosan mozognak, ezért lesznek jobb – rosszabb napok.
A fogzáskor az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- babád kapkodhat a füléhez, hiszen a fogzási fájdalom a legtöbbször a fülbe sugárzik ki (Mindenképpen lássa a gyermekorvos is a baba fülét, mert ha mindent rendben talál, csak akkor lehetsz biztos abban, hogy a fog okozza!)
- köhögés - Mivel a fogzás intenzívebb nyáltermelődéssel is jár, ezért a baba köhöghet nappal és éjszaka is, ha a nyálát félrenyeli.
- Hányás jelentkezhet, ha a baba sokat nyúl a szájába.
- A babád gyakran rágja, harapdálja saját kezeit vagy különböző tárgyakat. (ez nem minden esetben tulajdonítható a fogzásnak, hiszen a legtöbb baba az első hónapokban mindent a szájába vesz és megkóstol)
- Van olyan baba, aki mindent elutasít a fogzási időszakban, ahelyett, hogy alaposan megrágcsálná a játékait vagy a kezét. Ennek következtében a szoptatást is elutasíthatja és főként álmában, éjszaka tudod megetetni.
- kipirult arc
- duzzadt íny
- hőemelkedés, láz – ebben az esetben fordulj orvoshoz, hogy valóban a fogzás okozza-e a lázat!
- vizes orrfolyás
- intenzív nyálzás
- hígabb állagú, gyakoribb székletürítés - A széklet nem csak hígabb lehet, de bűzösebbé is válhat. A baba orrfolyása nyálkásabb székletürítést is eredményezhet. (naponta 3-5 alkalommal, ha ennél gyakoribb a székletürítés, akkor fertőzés okozta hasmenése lehet a babának, orvoshoz kell vinni)
- fogínyérzékenység, fájdalom - ha engedi kisbabád és bele tudsz nézni a szájába láthatod a fogíny duzzanatát is. Pici apró bogyó szerű duzzanat figyelhető meg. Ha óvatosan végig simítod a fogínyt, érezheted a fogacskákat is. Ne ess kétségbe, ha lilás színű elváltozást tapasztalsz. Olykor előfordulhat, hogy kisebb vérömleny jelenik meg a fog előtt, ami az áttöréskor pár csepp vérzést is okozhat.
Mivel könnyítheted meg babád állapotát:
- fogzáskönnyítő gél: Két féle van - amelyikben van lidocain (Dentinox – ezt a lidocain miatt max 3x lehet egy nap használni, ezért inkább éjszakára javaslom) – és gyógynövényes (pl.: Dologel, Gengigél)
- Rágóka – olyat válassz, amelyiket könnyen meg tudja babád fogni és közben biztonságosan a szájába veheti
- fájdalomcsillapító – nagyon súlyos esetben, rossz állapotban alkalmanként adhatsz a babádnak Panadol baby láz-és fájdalomcsillapítót.
Forrás:
https://www.nutriklub.hu/baba-0-12-honapos/fogzas/fogzas-jelei-tunetei-bf/
Fogzás sorrendje:
Az első fogacskák megjelenésekor el kell kezdenünk foglalkozni a fogápolással is. Ezt végezhetjük egy egyszerű gézlappal, textilpelussal vagy csecsemőknek szánt fogkefével is. Ha a babánk már tud ülni a fürdés végén érdemes a kezébe adni a fogkefét, hogy ismerkedjen a fogásával, próbálkozhasson.
Mindenképpen olyan fogkefét javaslok, amit kifejezetten csecsemőknek találtak ki. Tehát könnyen fogható, de pereme miatt nem tudja a torkára dugni.
Fogkrém kérdése: Fluoridos fogkrémet akkor érdemes elkezdeni használni, amikor már ki tudja köpni (nagyjából 2 éves kor). Fluoridmentes fogkrémet vehetsz már a kezdetektől, de ezt is csak akkor javaslom a kefére kenni, ha te mosod a fogát.