Csecsemőtáplálás

 

A csecsemőnek legjobb táplálék 4-6 hónapos koráig az anyatej vagy tápszer. A hozzátáplálást 4-6 hónapos kortól kezdjük fokozatosan, napról-napra néhány kanállal emelve a mennyiséget. A hozzátáplálás kezdetét legjobb személyesen megbeszélnünk, mert minden gyermeknél egyéni. Kizárólag tápszerrel táplált babáknál is meg lehet várni a 6 hónapos kort - nek "KELL" elkezdeni előbb. Erre is meg kell érni. Nem baj, ha a babádon azt látod, hogy még egyáltalán nem kész a kanalas, pépes étkezésre (kiköpdösi az ételt, elfordítja a fejét, stb.). Amennyiben jól fejlődik a kisbabád akár 8 hónapos korig is várhatsz a hozzátáplálással! Nem sietünk sehova.

 

Minden új ételt 3 naponta vezessünk be. Új étel adása után 3 napig ne adjunk más újat, csak az addig bevezetett ételeket. Így allergia esetén tudjuk, hogy mit vegyünk ki az étrendből.

 

Minden új étkezés bevezetésére szánjunk minimum 2 hetet.

 

Akinél elég az anyatej, a hozzátáplálás első hónapjában még lehet két szoptatás között, kis mennyiségben adni az új ízeket. Amikor már ki akarunk váltani egy tejes étkezést, akkor célszerű a szoptatás vagy tápszer előtt adni a pépes ételt. Napról-napra egyre több pépes ételt adunk és egyre kevesebb anyatejet vagy tápszert. Gyermekenként eltérő, hogy hogyan tudsz vele haladni. Van, akinél gyorsan, van aki még 1 évesen is minden evés után szopizik vagy tápszert igényel.

 

Minden új ételt délután öt óráig kapjon meg a gyermek az esetleges allergia megjelenése miatt.

 

Kizárólagosan szoptatott és jól fejlődő csecsemőknél 6 hónaposan, tápszeres vagy keveset gyarapodó babáknál már 4 hónaposan elkezdhetjük a gyümölcsök bevezetését:

 

Gyümölccsel még nem váltunk ki étkezést, hanem 2 evés között adjuk. Lehet délelőtt is, délután is. Függ a baba napirendjétől, alvásidejétől. A délelőtti olyan szempontból praktikusabb, hogy ha bármilyen allrgia fellépne, akkor azt jobban látjuk a nap folyamán, illetve a gyümölcsöt a későbbiekben is inkább délelőtt javaslom. Egy nagyobb csecsemő, aki már háromszor kap pépes ételt, jobban kibírja a délelőttöt csak gyümölccsel.

 

Két-három kanállal kezdjük az adagot, majd naponta néhány kiskanállal emeljük a mennyiséget. Fontos a fokozatosság betartása, hogy a baba hozzászokjon a rostos ételek emésztéséhez.  Az első hetekben még így is gyakran szinte változatlanul jelenik meg a székletben a bevitt gyümölcs, zöldség. A színek is ugyanúgy jelennek meg a székletben.

 

Adható gyümölcsök kezdetben: almalé (1 hétig), almapép, őszibarack, nektarin, banán, meggy.

Allergén ételek bevezetése:

A tojás, hal, mogyoróvaj, glutén betöltött 5 hónapos kortól adhatók. 1 éves korig mindenképpen történjen meg ezeknek az ételeknek a bevezetése. Első alkalommal mindenképpen délelőtt vagy a déli órákban, hétköznap, kis mennyiségben, 1-2 g-mal történjen a bevezetés. Amennyiben nincs reakció, folytassuk az adagolást heti 1-2 alkalommal. A glutént és a mogyoróvajat továbbra is kis mennyiségben.

 

 

 

Mogyoróvaj bevezetése:

 

 

 

Natúr, sótlan mogyorót serpenyőben, szárazon, zsiradék nélkül pörköljük meg. Amikor kihűlt, tegyük késes aprítógépbe és 20-30 percig darálva, rövid szünetekkel készítsük el a mogyoróvajat.

 

 

Gluténterhelés:

Amikor már 30-50g gyümölcsöt eszik a baba, elkezdhetünk adni gluténtartalmú ételeket, ez főként búzalisztet jelent. Amikor már főzeléket is eszik a gyermek, lehet abba is 1-2 mokkáskanálnyi búzalisztet lisztet is tenni (beleforralni).

Továbbá gluténtartalmú tejpépet (Milupa Gabonapép pl.) is adhatunk, szintén 2 naponta 1-2 mokkáskanálnyit a gyümölcsbe. 

 

5-7 hónapos kortól:

 

Főzelék:

 

Ezt az étkezést 12-15 óra közé tegyük, mert ebből lesz később az ebéd, ezt az étkezést fogjuk egyre inkább sűríteni. A főzeléket lehet nagyobb mennyiségről kezdeni, 30-50g-ról és 5-10 kanalanként emelhetjük az adagot. Csipet sót lehet a főzelékbe tenni, de legyen sószegény az étel. Pároljuk a zöldségeket. A párolás azt jelenti, hogy kevés vizet öntünk a zöldségekre, ne is lepje el, és kis lángon, fedő alatt, a fedőt nem emelgetve pároljuk. Így a vitaminok nem bomlanak el. Majd annyi főzőlével turmixoljuk a zöldségeket, hogy kb. mézsűrűségű legyen, lecsorogjon a kanálról, de már pépes állagú a főzelék. Az elkövetkező hetekben pedig egyre sűrűbbre hagyhatjuk, egyre kevesebb főzőlével turmixoljuk. (Ez is természetesen függ a baba igényeitől is. Van, aki már egy kicsit sűrűbb ételtől is öklendezik.)

 

Le lehet fagyasztani a zöldségeket kis tárolóedényekben vagy jégkockatartóban.

Hús bevezetése

Amikor már elkezdtétek kiváltani az ebédet és már egy érdemi mennyiségről beszélünk tehetünk bele 1 diónyi csirke/pulykamellet. Akár naponta is lehet 1 diónyi a főzelékben. Ha nem szeretnélminden nap főzőcskézni egy kis adagnyi husit, akkor belefőzheted húslevesbe (amit addig nem fűszerezel meg, míg a csirke/pulykamell meg nem főtt), ledarálod, elteszed jégkockatartóba. Naponta 1-et beletörsz a főzelékbe.

Darabos ételek bevezetése

Stabilan egyedül ülni tudó babánál próbálkozhatunk vele először. Felügyelettel, figyelve rá! Darabos ételt soha nem akkor adunk először a babának mikor éhes. Először egyen egy pár kanál pépeset, hogy a kezdeti éhség elmúljon vagy evés után 1-2 darabka. Mivel a babád ilyenkor arra számít, hogy csak nyelnie kell nagy a veszélye annak, hogy félrenyeli. Fontos, hogy érzékelje, hogy ez most más! Erre is meg kell érni. Nem a fogak számától függ. Van, aki ügyes fogak nélkül is és van, aki őrlőfogakkal is öklendezik.

 

 

Nitráttartalmú zöldségek

"Sokszor esik szó a babatáplálás során a nitráttartalmú zöldségekről, melynek nagymértékű fogyasztása a baba számára életveszélyes is lehet. A cékla, sárgarépa, saláta főként olyan zöldség, melynek magasabb lehet a nitráttartalma. Éppen ezért ezeket a zöldségeket csak akkor add kisbabádnak, ha biztonságos, megbízható helyről tudod beszerezni, ahol nem használtak vegyszert, és a talaj minősége is megfelelő. Egyes boltokban már elérhetők a biozöldségek, melyek bevizsgáltak. Ezeket mértékkel nyugodtan adhatod kisbabádnak." "A kutató hangsúlyozza: a gyárban készült bébiételek és -italok veszélytelenek, mert kivonják belőlük a nitrátot. " Inkább nagyobb áruházakban várásolj - semmiképpen sem őstermelőtől.

Forrás: (https://www.szabadfold.hu/csalad/kekhalal_a_nitrattol) (https://www.nutriklub.hu/baba-0-12-honapos/hozzataplalas/zoldsegek-a-baba-etrendjeben-ht1/)

 

 

Először adható zöldségek: krumpli, répa, sütőtök, cékla, saláta.

 

 

 

4 hónapos

alma, banán, őszibarack,
meggy, görögdinnye,

5 hónapos

krumpli, répa, sütőtök, cékla,
saláta, csirkemell, pulykamell, liszt (gluténtartalmúak)

6 hónapos

szilva, gesztenye, körte

7 hónapos

spenót (egyenlőre heti 1x),

sóska (egyenlőre heti 1x),
cukkini

körte

8 hónapos

brokkoli, zöldborsó, paradicsom
zöldbab, spárga, fehérrépa, zeller, tök, étolaj

9 hónapos

Puffasztó zöldségekkel
továbbra is óvatosan, de már adható: kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, karalábé, száraz
hüvelyesek, kelkáposzta, padlizsán sajt, túró, natúr joghurt, tojássárgája,
csirkemáj, szárnyas húsok minden része (kacsa, liba), nyúl.

12 hónapos

sárgadinnye, sárgabarack, szőlő, cseresznye, narancs, paprika, retek, tojásfehérje,
vörös húsok, tejszín, tejföl, hal

18 hónapos

eper, málna (stb.) kiwi, tej

24 hónapos


méz, csoki, kakaó, mák,
dió, mogyoró (stb.), gomba