A császármetszéssel kapcsolatban annyi téves információ terjed szájról-szájra, hogy itt az idő tisztába tenni néhány dolgot. Szemezgettünk a leggyakrabban felmerülő tévhitekből.
1. A császár a könnyebbik út
Programozott császármetszés esetén a vajúdás elmarad, az édesanya valóban szülési fájdalmak nélkül hozza világra gyermekét. De ne felejtsük el, hogy egy alhasi műtétről beszélünk, ami után nem teheti meg egy kismama sem, hogy mozdulatlanul fekszik hetekig, hiszen egy újszülöttet kell ellátnia. A seb sokáig lehet fájdalmas, sőt legtöbbször hónapokkal később is érzékeny lesz az alhas egy része. A mozgásban is jócskán korlátozza a friss anyukákat a 10-12 centiméteres műtéti heg. A méh sok esetben nehezebben húzódik vissza, mint a hüvelyi szülések esetében. A szakirodalom számos szövődményről is beszámol, melyeknek esélye minden újabb császármetszéssel egyre nő. Sürgősségi császár esetén a kismama sokszor 12-24 órán át elhúzódó vajúdás után kerül a műtőbe. Ebben az esetben pláne nem beszélhetünk könnyebb útról.
2. Egyszer császár, mindig császár
Ez szerencsére nem így van. Természetesen nagyon sok szempontot vesznek figyelembe a szülész-nőgyógyászok egy császáros előzmény utáni terhességnél, de támogató közegben egyáltalán nem lehetetlen a VBAC (vaginal birth after cesarian). A legtöbbször felhozott ellenérv a hegszétválás, mikor a méhen korábban ejtett vágás szétnyílik. Ennek esélye 0,6% és 1% között van a statisztikák szerint, így nem jelent akkora kockázatot, hogy emiatt ne lehetne próbálkozni a császármetszés utáni hüvelyi szüléssel. Sikeres VBAC után előfordul, hogy az orvos hegbetapintást végez. Van, hogy altatásban, van, hogy közvetlen a méhlepény megszületése után, mindenfajta érzéstelenítés nélkül, de van, hogy el sem végzik. Ez egy nagyon rövid ideig tartó, sokak szerint kellemetlen vizsgálat, amellyel a méhen lévő heg állapotát tudják ellenőrizni. A legfontosabb, hogy egyáltalán nem lehetetlen és főleg nem felelőtlenség megpróbálkozni a VBAC-val, csak meg kell találni a megfelelő szakértő kísérőket hozzá. De erről a témáról még bővebben is fogunk írni.
3. A császármetszéssel elkerülhető az oxigénhiányos állapot kialakulása
Magzati oxigénhiányos állapot leggyakrabban a rossz lepényi működés miatt következhet be. A feljegyzések szerint egyharmad részben a méhen belül alakul ki, egyharmad részben a szülés alatt, és egyharmad részben a szülést követően. Magyarországon, annak ellenére, hogy minden évvel egyre nő a császármetszések száma, ami 2015-re elérte a 39%-ot, nem csökkent az oxigénhiány miatt károsodott érett újszülöttek száma. Ez azért elég beszédes…
4. Nyakra tekeredett köldökzsinór, farfekvés, nagy súlyú magzat esetén biztos a császármetszés
Ezek valóban lehetnek császármetszés indikációk, de nem feltétlen azok. Alapvetően az édesanya és a magzat állapotától függ, hogy ezen feltételek bármelyike mellett megkockáztatható-e a hüvelyi szülés, de nagyban függ a kórház úgynevezett protokolljától, és a szülész orvostól is. Ezért szükséges a kiváló szakértelem, a megbízható és támogató kísérő közeg, akik pontosan tudják, mikor van valóban itt az ideje annak, hogy műtőbe kelljen menni.
5. Császármetszésnél sérül a kötődés
A császármetszéssel született babák egészen más utat járnak be születésükkor és ez bizony komoly kihívás lehet nekik. Hiszen a csendes melegségből egyszer csak kiemelik őket egy hideg műtőbe és a legtöbb esetben órákra elválasztják az édesanyjuktól, aranyóráról gyakran szó sem lehet. Ez nyilván messze van az ideálistól. De persze sok ölelgetéssel, bőr-bőr kontaktussal, hordozással minden pótolható és nem kell hallgatni azokra, akik rémképeket vázolnak fel. Sajnos gyakori eset, hogy maga az édesanya érez távolságot a baba és önmaga között és önmarcangolásba fullad a korábban csodásnak remélt kezdeti időszak.
+1 A császármetszés az nem szülés
Aljas egy kijelentés ez és egy szava sem igaz. A lényeg, hogy sose hidd el, hogy nem szültél, hogy nem vagy teljes értékű édesanya.
Nincs mit szégyellned akkor sem, ha traumaként, vagy kudarcként élted meg a császármetszést és akkor sem, ha nem viselt meg és azonnal minden klappolt. Beszélj az érzéseidről és azt viszont jó ha tudod, hogy bárhogy is érzel, bármin is mész keresztül, nem vagy egyedül.
Akárhogy is született a kisbabád, annyi biztos, hogy Te vagy számára a világ legcsodálatosabb édesanyja.
forrás:
https://www.liliputi.hu/blog/5-1-tevhit-a-csaszarmetszesrol/?utm_content=buffer745a5&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer